• Kraina emocji

          • W styczniu wszystkie klasy czwarte wzięły udział w warsztatach profilaktycznych „Kraina emocji”.  Zajęcia prowadziły panie psycholog. Uczniowie, w trakcie kilku godzin, dowiedzieli się, co to są emocje, jak powstają,  jak odróżnić emocje pozytywne od negatywnych oraz jak radzić sobie z uczuciami w trudnych sytuacjach.  Dzieci miały możliwość zarówno pracy w grupie, jak i indywidualnej. Prowadzone gry i zabawy wszystkim się podobały, dlatego czwartoklasiści  liczą na kolejne tego typu spotkania.

          • ❤ Walentynki w naszej szkole ❤

          • Dnia 14 lutego w czwartek w naszej szkole było radośnie i kolorowo. To wszystko za sprawą walentynek. Uczniowie byli ubrani na różowo i czerwono. Kursowała poczta walentynkowa. Samorząd roznosił  wcześniej przygotowane przez uczniów kartki walentynkowe. Uczniowie nosili po korytarzu różne walentynkowe symbole, zajadali lizaki w kształcie serduszek. W czasie przerw rozbrzmiewała muzyka, przy której ochoczo bawili się wszyscy uczniowie.

                                                                                                                                                                                                          Samorząd kl. 3a

        • Jeden dzień na Olimpie
          • Jeden dzień na Olimpie

          • Aaaahhh… Olimp. Miejsce spotkań, mieszkanie wielu bogów. Kto by nie chciał tam pójść? Raczej nikt do bogów nie pójdzie, ale na szczęście bogowie mogą przyjść do nas!

            18 stycznia został zorganizowany „Jeden Dzień na Olimpie’’. Do klas 1-3  przyszły  prawdziwe boginie (czyli przebrani uczniowie klas piątych, uczęszczający na kółko historyczne). Opowiedziały o sobie, rozdały kolorowanki i oczywiście cukierki z ambrozji, niestety nie wystarczyło pokarmu na tyle, aby dzieci stały się nieśmiertelne, ale na pewno będą szczęśliwe.

            Może my też dowiemy się czegoś o bogach, którzy przechadzali się szkolnymi korytarzami?

            Selene - bogini księżyca z pokolenia tytanów.  Codziennie wyłania się z wód oceanu na swym rydwanie i przemierza niebo. Z Zeusem miała dwie córki: Pandię i Herse. O jej względy zabiegał bóg o imieniu Pan.

             Niektórzy uważali, że prawdziwą boginią księżyca jest Hekate, więc znaczna większość nie uznawała Selene.

            Hekate - bogini czarów, ciemności, widm i rozdroży. Choć wydaje się przerażająca, wcale taka nie jest. Pomagała wojownikom (w bitwach), żeglarzom (podczas wichur) i atletom (podczas wyścigów). Oświecała również ciemne miejsca. Była lubiana na Olimpie i była ulubienicą Zeusa. Była tak lubiana przez „gromowładnego”, że pozwolił opiekować się jego dziećmi. Często ukazywano ją z trzema głowami.


            Panakeja -  bogini uzdrawiania za pomocą ziół. Od Panakei pochodzi nazwa uniwersalnego środka leczniczego – panaceum.

            Zeus - najwyższy z bogów. Nazywali go „gromowładnym” lub Dzeusem. Jego atrybutami były: pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Jako główne bóstwo greckiego panteonu Zeus występuje (w głównej lub pobocznej roli) w niemal wszystkich greckich mitach.

        • Kulinarna Trójka
          • Kulinarna Trójka

          • W styczniu w szkole był realizowany projekt edukacyjny Akademia Uwielbiam. Uczestnikami programu byli uczniowie klas: VI i VII. W czasie jego realizacji zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat prawidłowego stylu życia, znaczenia właściwego odżywiania, aktywności sportowej oraz zasad związanych z niemarnowaniem żywności i podstawami gotowania. Uczniowie według własnych przepisów przygotowali różnorodne potrawy: naleśniki, sałatki, babeczki, zupy itp. Jest to już druga edycja programu Akademia Uwielbiam.

          • 1B pamięta o swoich Babciach i Dziadkach

          •  „BABCIA i DZIADEK to słowa, które kojarzą się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla naszych dużych i małych problemów”. 

              Tymi słowami uczniowie klasy 1b przywitali przybyłych na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka gości, która odbyła się 18 stycznia 2019 r.

                Dzieci przygotowały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, recytowały wiersze, śpiewały najnowsze utwory muzyczne, a rodzice przygotowali kostiumy do przedstawienia.

               Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia.  Na koniec uroczystości  dzieci   wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane pudełeczka z cukierkami oraz zakładki do książek. 
             To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
             Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

          • O akcji "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

          • USZYJ LALECZKĘ I POMÓŻ INNYM DZIECIOM”

            Każdy uczeń może stworzyć dowolną LALECZKĘ Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA . Pedagog Szkolny rozdaje szablony do wykonania laleczek podczas różnych lekcji i w domu.

            Wszystkie stworzone przez uczniów laleczki zostaną zaprezentowane podczas AUKCJI CHARYTATYWNEJ, która odbędą się w dniu 23.01.2019 I 24.01.2019 na korytarzu szkolnym.

            W tych dniu wieczorem podczas zebrań z rodzicami odbędzie się kiermasz laleczek, chętni rodzice będą mogli kupić laleczki. Zebrane pieniążki przeznaczymy na rzecz potrzebujących dzieci wspieranych przez UNICEF . 

          • Świąteczne klimaty

          • 20 grudnia uczniowie klasy 2a udali się na warsztaty do KPZ Bombki Ozdoby Choinkowe w Sulejówku. Tam poznali legendę o bombce, zobaczyli jak w rękach dmuchacza pana Jacka, ze szkła i ognia, powstaje bombka oraz jak pani plastyczka ręcznie maluje bombki. Uczniowie również malowali swoje bombki, które zabrali do domu. W prezencie dostali dodatkowo dwie ozdoby, które powieszą na choinkę lub będą miłym prezentem.

            Klasy 6 ozdabiały bombki z czekolady w fabryce E. Wedel.

          • Z wizytą w Przedszkolu Nr 2

          • 18 grudnia, na zaproszenie Pani Dyrektor Joanny Gorzkiewicz, udaliśmy się do Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sulejówku. Tam mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienia świąteczne w wykonaniu naszych młodszych kolegów. Byliśmy pod wrażeniem ich umiejętności. Brawo przedszkolaki!

            Zachwyciła nas również cudna dekoracja oraz piękne stroje. Następnie złożyliśmy na ręce Pani Dyrektor życzenia świąteczne, wręczyliśmy laurkę oraz małe prezenciki – małe co nieco dla naszych milusińskich. Później zwiedzaliśmy przedszkole. Jest wspaniałe! Część z nas spotkała się ze swoją dawną wychowawczynią, panią Kasią. A potem zdarzyło się coś, czego się nie spodziewaliśmy. Czekała na nas fantastyczna niespodzianka! Pani Dyrektor przygotowała dla nas pokaz zdjęć z naszych czasów przedszkolnych. Przy pysznej lemoniadzie i ciasteczkach wspominaliśmy lata przedszkolne. Śmiechu było co nie miara. Mieliśmy również możliwość porozmawiania z panią Joanną o jej pracy.

            To był fantastyczny dzień, za który serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                       Uczniowie klasy 2a z wychowawczynią

             

          • Wieczór poetycki dla rodziców

          • 3 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią przygotowali poranek poetycki dla oddziałów przedszkolnych oraz wieczór poetycki „Dla Niepodległej” dla rodziców. Przy blasku świec czytali wiersze o Polsce oraz śpiewali pieśni patriotyczne i piosenki o naszym kraju. Do czytania włączyli się także zaproszeni goście. Dla bliskich uczniowie przygotowali słodki poczęstunek. To był niezapomniany wieczór pełen wzruszeń.

          • 7 grudnia

          • 7 grudnia 2018 roku obchodziliśmy  Święto Szkoły. Hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Wiele radości z Niepodległości”. Do tej uroczystości nasi uczniowie przygotowywali się od początku 2018 roku. Brali udział w licznych konkursach o tematyce niepodległościowej, wycieczkach tematycznych, pogadankach na zajęciach z wychowawcą, a także wraz z nauczycielami przygotowywali gazetki, które obecnie zdobią korytarze i sale lekcyjne.  Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą akademią, którą prowadzili: uczennica i uczeń z klasy VIIB. Wśród wielu gości, których powitała Pani Dyrektor był m.in. Burmistrz Sulejówka – Pan Arkadiusz Śliwa. Wręczył on nagrody za konkurs pt. „Śladami ważnych miejsc w Sulejówku”. Po części oficjalnej mogliśmy obejrzeć widowisko historyczne pt. „Niezwykła pacjentka” w wykonaniu uczniów klasy VIIA i VIIB. Wisienką na torcie był przepięknie zatańczony polonez.

          • Ubieramy choinkę

          • 5 grudnia Pani Dyrektor wraz z oddziałami przedszkolnymi ubierała choinkę. Ponieważ mamy 100 lecie Odzyskania Niepodległości - pierwsza bombka była niezwykła.

          • Dzień Czarnego Kota

          • Ludzie nadal wierzą, że czarny kot przynosi pecha, ale w sumie… skąd ten pogląd się wziął? Wszystko zaczęło się w średniowieczu. Wiemy z filmów, seriali, bajek, książek, od rodziców, może nauczycieli, że w średniowieczu wierzono w czarownice. Myślano, że mają one swojego wiernego, czarnego kota. Dlatego gdy ludzie, widzieli czarnego futrzaka, to stawali dęba i bali się, że szatan wysłał to zwierzę po nich.

            W naszej szkole spróbowano jednak przełamać stereotypy, dlatego 16 listopada w piątek w świetlicy zorganizowano Dzień Czarnego Kota.

            Było wiele konkursów takich jak :

            • konkurs na najlepszego „Mruczącego kota”,
            • konkurs na najszybsze picie mleka ze spodka.

            Uczniowie wykonywali także portrety kotów i rozpoznawali bajkowo – filmowe koty. Wyjaśniali też przysłowia i ich znaczenie. Był to bardzo śmieszny i ciekawy dzień, który wszystkim się podobał.

          • Co potrafi pies?

          • Naszą szkole klasę 1e odwiedził pracownik straży granicznej wraz z psem granicznym wykrywającym ładunki wybuchowe. Dzieci zostały zapoznane na czym polega praca takiego psa, jak wygląda jego szkolenie oraz co potrafi. Została im zaprezentowana symulacja wyszukiwania ładunku wybuchowego.

          • Nie mogło nas zabraknąć na Obchodach Dnia Niepodległości w Sulejówku

          • Jak co roku w Sulejówku i innych miastach w Polsce, obchodzona jest rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku było wyjątkowo, ponieważ wszyscy patrioci spotykali się, by uczcić 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. W naszym mieście 10.11.2018r. zaczęły się uroczystości m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku, gdzie dzieci z Pikieliszek śpiewały patriotyczne piosenki. Tego dnia również miało miejsce zawieszenie wiechy na budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego. W uroczystości tej brały udział poczty sztandarowe – naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Podbrzeziu. W niedzielę 11.11.2018r. zgromadzeni przy Skwerze Niepodległości mieszkańcy miasta, w którym mieszkał Marszałek Józef Piłsudski, wzięli udział w Apelu Niepodległościowym, odśpiewali uroczyście hymn. Można było też zobaczyć sztandary: naszej szkoły oraz szkoły z Wileńszczyzny. Nasi uczniowie wraz z panią dyrektor złożyli kwiaty pod pomnikiem.  W ciągu dnia można było obejrzeć wiele starych samochodów oraz zjeść pyszną grochówkę. Miał miejsce też rajd motorów. Jedna z fundacji zanotowała, że o godzinie 13:00 (godzinę przed rajdem) było ich około 700.

        • EKOŻACZEK 2018
          • EKOŻACZEK 2018

          • W październiku w naszej szkole odbył się szkolny etap  ekologicznego konkursu powiatowego „Ekożaczek”. Przebiegał on w dwóch kategoriach: plastycznej oraz jako turniej wiedzy ekologiczno-przyrodniczej. Tegorocznym zadaniem w części plastycznej było wykonanie kartki pocztowej na temat wypoczynku w Parku Narodowym Gór Stołowych.

            Oto tegoroczne sukcesy naszych uczniów:

            I miejsce: Ewelina Sikorska kl. VC

            II miejsce: Laura Lis kl. VIIIB

            Wyróżnienia: Iga Szudrowicz kl. VIIIC, Aleksandra Cichewicz kl. IID, Szymon Woźniak kl. IIIC

            W turnieju wiedzy szkołę reprezentował uczeń klasy VIIIA Piotr Małkowski.

            Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów          w kolejnych edycjach konkursu.