• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji   i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem Laboratoriów Przyszłości jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań i kształceniu licznych kompetencji, niezwykle potrzebnych obecnie młodym ludziom.
  • Od 1 września 2022 r. Laboratoria Przyszłości w  naszej szkole

    W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

    Nasza szkoła otrzymała  na ten cel 190 800,00 zł, które w 100% zostały już  wykorzystane.

    W ramach pozyskanych środków stworzyliśmy w szkole pracownię STEAM – klocki lego,  wyposażyliśmy pracownię techniczną w drukarkę 3D, mikrokontrolery; pracownię przyrodniczą    w gogle wirtualnej rzeczywistości, nowoczesne mikroskopy i teleskopy; pracownię audio - wideo w sprzęt fotograficzny i multimedialny, co wzbogaci zajęcia z języków obcych.

    Z pomocą zakupionych narzędzi  nasi uczniowie będą rozwijali umiejętność pracy grupowej, uczyli się kreatywności, współpracy interdyscyplinarnej – rozwijali kompetencje przyszłości         w czasie zajęć obowiązkowych jak również podczas zajęć rozwijających.

    Nowoczesna nauka i dobra zabawa – to cel postawiony przez szkołę przy realizacji tego nowatorskiego programu jakim są LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

    Szczegółowe informacje dotyczące programu ,,Laboratoria Przyszłości” można znaleźć na stronie : www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2

    Poniżej NASZE DZIAŁANIA

     
     
     
     
     
     
  •                       👓   ROK SZKOLNY 2023/2024   👓

  • Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który rozwija kompetencje i talenty uczniów, każdego dnia uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Z zaciekawieniem zaczęliśmy pracę w nowym roku szkolnym

  • WRZESIEŃ

    CAD Pierwszym krokiem w procesie wytwarzania przyrostowego jest stworzenie cyfrowego modelu obiektu. W tym celu wykorzystuje się programy projektowania wspomaganego komputerowo, ang. Computer Aided Design (CAD). Dostępnych jest wiele programów CAD, wykorzystujących różne zasady tworzenia modeli i oferujących różne możliwości. Na przykład, możemy w tym celu wykorzystać Solidworks, Autodesk Fusion 360, SketchUp. Inżynieria odwrócona może też opierać się na modelu cyfrowym, powstałym w wyniku skanowania obiektu.

  • PAŹDZIERNIK

    Wirtualna rzeczywistość pozwala uczniom zobaczyć i dotknąć tego, co do tej pory pozostawało w sferze wyobrażeń na lekcjach chemii, biologii i geografii. Od teraz lekcje są jeszcze atrakcyjniejsze.

  • LISTOPAD

    Konstrukcje z klocków lego bez wątpienia przyczyniają się do  budowania wśród naszych uczniów kompetencji przyszłości w zakresie STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

  • GRUDZIEŃ
    Klocki Lego niezmiennie cieszą sie popularnością wśród jajmłodszych uczniów szkoły.
    Czas świąteczny sprzyja wykonywaniu prac na zajęciach technicznych przy pomocy kleju na gorąco i drukarki 3D

     

  • STYCZEŃ

    W styczniu uczniowie aktywnie korzystali z okularów 3D, zwłaszcza podczas lekcji geografii. Na zajęciach dotyczących druku 3D zdobyli wiedzę na temat tego procesu, zapoznali się z różnymi rodzajami filamentów, zgłębili budowę drukarki 3D i poznali programy do tworzenia modeli 3D. W ramach zajęć fotograficznych uczestnicy wykonywali zdjęcia, poszukując interesujących kadrów związanych z zimową aurą. Przy tym wykorzystywali lampy studyjne oraz statyw, aby uzyskać profesjonalne efekty.

     

  • ROK SZKOLNY 2022/2023

  • PAŹDZIERNIK

    W październiku w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości uczniowie uczestniczący w zajęciach eksperymentalnych koła przyrodniczego rozwijali swoje kompetencje wykorzystując okulary wirtualnej rzeczywistości CLASSVR oraz mikroskopy optyczne. Posługując się goglami mieli okazję odbyć niezwykłą podróż do krajów azjatyckich. Podziwiali różnorodne krajobrazy i przyrodę Japonii, Chin i Mongolii.

    Używając, zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości mikroskopów, doskonalili umiejętność prowadzenia obserwacji i dokumentowania jej wyników.

    Okulary wirtualnej rzeczywistości mikroskop i lunety są obecnie ulubioną pomocą dydaktyczną uczniów.

             

    Zajęcia z klockami LEGO

     

    LISTOPAD

    Ruszamy w wielką przygodę. Uczymy się tworzyć program z sekwencji zgodnie z instrukcją. 

      

    GRUDZIEŃ

      

    W czasie zajęć rozwijających koła biologiczno- geograficznego w grudniu uczniowie doskonalili umiejętności posługiwania się mikroskopami. Nowe mikroskopy cyfrowe z ekranem zostały zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Poznawaliśmy budowę komórek i tkanek, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Uczniom bardzo podoba się praca z nowymi mikroskopami, gdyż mają możliwość obserwacji preparatu na małym monitorze, mogą również wielokrotnie wracać do wcześniej oglądanego obrazu.

    W ramach programu zakupiono również inne wyposażenie sali przyrodniczej.

        

    STYCZEŃ 

    W styczniu na lekcjach biologii uczniowie klas VI-ych poznawali  w technologii 3D szczegółową budowę owadów: modliszki, pszczoły, motyli, ważki.  Z wykorzystaniem okularów VR mogli przenieść się w trójwymiarową  przestrzeń i opisywać ich przystosowania do środowiska i trybu życia na podstawie obserwacji ich ciała. 3 pierwsze zdjęcia. 

             

    LUTY

    W lutym uczniowie klas VIII-ych na lekcjach biologii  z wielkimi emocjami eksplorowali podwodny świat oceanów   z rekinami z wykorzystaniem  filmu z kolekcji CLASS VR  ,,Doświadczenie z rekinem”. Oglądanie i badanie rekinów pod wodą sprawiło, że mogli zobaczyć życie rekinów i poznać ich niszę ekologiczną nie schodząc pod wodę.

    Uczniowie klasy VII z wykorzystaniem gogli ClassVR  odbyli wycieczkę po ludzkim ciele. Dzieci badały różne organy i części składowe ludzkiego ciała. Obserwowali w trójwymiarze szkielet, pracę serca, budowę naczyń krwionośnych.

     

    MARZEC

    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – OBSERWACJE MIKROSKOPOWE

    Wzrok jest jednym z pięciu zmysłów człowieka, który dostarcza  najwięcej informacji o otaczającym nas świecie. Obserwacje  świata można prowadzić także za pomocą różnych urządzeń optycznych. Uczniowie kl. 6a, wykorzystując mikroskopy zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości  już po raz  kolejny mieli okazję prowadzić obserwację obiektów przyrodniczych tj. komórek, tkanek, narządów  roślinnych oraz zwierzęcych. Uczniowie przypomnieli sobie budowę mikroskopu świetlnego oraz zasady przygotowania preparatów mikroskopowych. Wykonali preparat z włosa ludzkiego i  za  pomocą rysunku utrwalali szczegóły obserwowanego obrazu.

    Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Kolejne lekcje planujemy z wykorzystaniem wody ze zbiornika wodnego w celu obserwacji pierwotniaków.

     

    KWIECIEŃ

    MAJ

    Podczas Dnia języków Obcych, który w naszej szkole był obchodzony 10 maja, uczniowie po raz kolejny mogli cieszyć się i korzystać z wirtualnych gogli CLASS-VR. Tym razem odwiedzili państwa, które poznawali szczegółowo w projekcie. Klasa 6a odwiedziła Indie, 6b Cypr, 6C Australię, zaś 7a Malediwy.  W ten sposób mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat wybranych państw. Zajęcia prowadziła nauczycielka geografii Katarzyna Michalak.

     

    CZERWIEC

    Dnia 2 czerwca 2023r. w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte na temat: „Życie pod mikroskopem”, podczas których został wykorzystany sprzęt zakupiony w programie „Laboratoria przyszłości”. Na zajęcia koła biologicznego zostali zaproszeni uczniowie klasy 3a oraz nauczyciele.

    Uczestnicy kola- uczniowie kl. 6 a doskonalili tym razem umiejętność prowadzenia obserwacji mikroskopowych, dokumentowania własnych obserwacji oraz posługiwania się okularami wirtualnej rzeczywistości ClassVr.  Obserwacji podlegały wirusy, bakterie i tkanki zwierzęce.

    Zajęcia bardzo podobały się trzecioklasistom, którzy mieli również okazję zapoznać się   z pracownią przyrodniczą i nauczycielem.

    Lekcję prowadziła nauczycielka przyrody Katarzyna Michalak.

    Na tym kończymy w bieżącym roku szkolnym naszą przygodę z „Laboratoriami Przyszłości? Od września na uczniów będą czekały kolejne niespodzianki!!!

    Dzieci tworzą zaawansowane modele z klocków LEGO SPIKE PRIME i LEGO SPIKE ESSENTIAL,
    które programują za pomocą aplikacji.
    Na zajęciach konstrukcyjnych uczniowie budują, uczą się a przede wszystkim bawią.