Piękna uroczystość przygotowana przez uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.
Aktualności
WIGILIA SZKOLNA
7 grudnia
7 grudnia 2018 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Wiele radości z Niepodległości”. Do tej uroczystości nasi uczniowie przygotowywali się od początku 2018 roku. Brali udział w licznych konkursach o tematyce niepodległościowej, wycieczkach tematycznych, pogadankach na zajęciach z wychowawcą, a także wraz z nauczycielami przygotowywali gazetki, które obecnie zdobią korytarze i sale lekcyjne. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą akademią, którą prowadzili: uczennica i uczeń z klasy VIIB. Wśród wielu gości, których powitała Pani Dyrektor był m.in. Burmistrz Sulejówka – Pan Arkadiusz Śliwa. Wręczył on nagrody za konkurs pt. „Śladami ważnych miejsc w Sulejówku”. Po części oficjalnej mogliśmy obejrzeć widowisko historyczne pt. „Niezwykła pacjentka” w wykonaniu uczniów klasy VIIA i VIIB. Wisienką na torcie był przepięknie zatańczony polonez.
2
Ubieramy choinkę
5 grudnia Pani Dyrektor wraz z oddziałami przedszkolnymi ubierała choinkę. Ponieważ mamy 100 lecie Odzyskania Niepodległości - pierwsza bombka była niezwykła.
Dzień Czarnego Kota
Ludzie nadal wierzą, że czarny kot przynosi pecha, ale w sumie… skąd ten pogląd się wziął? Wszystko zaczęło się w średniowieczu. Wiemy z filmów, seriali, bajek, książek, od rodziców, może nauczycieli, że w średniowieczu wierzono w czarownice. Myślano, że mają one swojego wiernego, czarnego kota. Dlatego gdy ludzie, widzieli czarnego futrzaka, to stawali dęba i bali się, że szatan wysłał to zwierzę po nich.
W naszej szkole spróbowano jednak przełamać stereotypy, dlatego 16 listopada w piątek w świetlicy zorganizowano Dzień Czarnego Kota.
Było wiele konkursów takich jak :
- konkurs na najlepszego „Mruczącego kota”,
- konkurs na najszybsze picie mleka ze spodka.
Uczniowie wykonywali także portrety kotów i rozpoznawali bajkowo – filmowe koty. Wyjaśniali też przysłowia i ich znaczenie. Był to bardzo śmieszny i ciekawy dzień, który wszystkim się podobał.
Co potrafi pies?
Naszą szkole klasę 1e odwiedził pracownik straży granicznej wraz z psem granicznym wykrywającym ładunki wybuchowe. Dzieci zostały zapoznane na czym polega praca takiego psa, jak wygląda jego szkolenie oraz co potrafi. Została im zaprezentowana symulacja wyszukiwania ładunku wybuchowego.
Nie mogło nas zabraknąć na Obchodach Dnia Niepodległości w Sulejówku
Jak co roku w Sulejówku i innych miastach w Polsce, obchodzona jest rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku było wyjątkowo, ponieważ wszyscy patrioci spotykali się, by uczcić 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. W naszym mieście 10.11.2018r. zaczęły się uroczystości m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku, gdzie dzieci z Pikieliszek śpiewały patriotyczne piosenki. Tego dnia również miało miejsce zawieszenie wiechy na budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego. W uroczystości tej brały udział poczty sztandarowe – naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Podbrzeziu. W niedzielę 11.11.2018r. zgromadzeni przy Skwerze Niepodległości mieszkańcy miasta, w którym mieszkał Marszałek Józef Piłsudski, wzięli udział w Apelu Niepodległościowym, odśpiewali uroczyście hymn. Można było też zobaczyć sztandary: naszej szkoły oraz szkoły z Wileńszczyzny. Nasi uczniowie wraz z panią dyrektor złożyli kwiaty pod pomnikiem. W ciągu dnia można było obejrzeć wiele starych samochodów oraz zjeść pyszną grochówkę. Miał miejsce też rajd motorów. Jedna z fundacji zanotowała, że o godzinie 13:00 (godzinę przed rajdem) było ich około 700.
Obchody Dnia Niepodległości w szkole
"Polacy, zacne syny dzielnego plemienia,
Przed którymi butne wrogi czołem niegdyś biły,
Pokażcie, żeście godni dawnego imienia,
I przodków siły."
wyjątek z wiersza Franciszka Wężyka (1785-1862 "Oda do Polaków")
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Obchody Dnia Niepodległości.
EKOŻACZEK 2018
W październiku w naszej szkole odbył się szkolny etap ekologicznego konkursu powiatowego „Ekożaczek”. Przebiegał on w dwóch kategoriach: plastycznej oraz jako turniej wiedzy ekologiczno-przyrodniczej. Tegorocznym zadaniem w części plastycznej było wykonanie kartki pocztowej na temat wypoczynku w Parku Narodowym Gór Stołowych.
Oto tegoroczne sukcesy naszych uczniów:
I miejsce: Ewelina Sikorska kl. VC
II miejsce: Laura Lis kl. VIIIB
Wyróżnienia: Iga Szudrowicz kl. VIIIC, Aleksandra Cichewicz kl. IID, Szymon Woźniak kl. IIIC
W turnieju wiedzy szkołę reprezentował uczeń klasy VIIIA Piotr Małkowski.
Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.
:-)
Harcerzem być – to wcale nie wada.
Harcerzem być – każdemu wypada.
Harcerzem być – to zaszczyt nie lada.
Harcerzem być – to innym pomagać.
Dyskoteka
Zabawę zorganizował Samorząd Szkolny klas 4 – 8. Pan Maciek obsługiwał sprzęt muzyczny. Można było usłyszeć m.in. „Belgijkę”, której kroki zna chyba każdy. Niektóre dziewczynki prezentowały układy choreograficzne, których nauczyły się podczas zajęć tanecznych. W przerwie można było kupić przekąski i napoje. Wszyscy bardzo fajnie się bawili i nie mogą doczekać się kolejnej dyskoteki.
Nieskończenie Niepodległa
Piękna dekoracja na dolnym korytarzu
Wolontariat
Wraz z nowym rokiem szkolnym swoją działalność rozpoczęło Szkolne Koło Wolontariatu. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do współpracy. Szczegóły u Pań: Agaty Zadki, Renaty Modras, Moniki Pikulskiej.
Czwartki Lekkoatletyczne
20 września 2018 roku w Sulejówku odbyły się zawody z cyklu Czwartków Lekkoatletycznych. Na stadionie przy Szkole Podstawowej nr 4 zgromadzili się młodzi lekkoatleci z pobliskich szkół i klubów.
Naszą szkołę reprezentowała liczna, bo aż 48-osobowa grupa dzieci. Ponadto część uczniów naszej szkoły reprezentowała barwy klubu UKS Herkules, w którym trenują. Rywalizowano w takich konkurencjach, jak: biegi na 60m, 300m, 600m, 1000m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową.
Uczniowie trójki aż 28 razy stawali na podium! Gratulujemy i życzymy następnych sukcesów!
Medal Komisji Edukacji Narodowej
Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym trzy nauczycielki otrzymały to resortowe wyróżnienie za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej. Są to: Pani Anna Mikulska, Pani Anna Szyszka, Pani Ewa Kowalczyk. Gratulujemny!
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
Profilaktyka z szansą
W dniu 16.10.18 klasy 7 i 8 uczestniczyły w programie zorganizowanym przez Ministra Sprawiedliwości z Funduszu Sprawiedliwości pt. "Profilaktyka z Szansą". Znany artysta Paweł "Under" Przewoźny prowadził prelekcje mającą na celu uwrażliwić młodzież na zagrożenia jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze. Ważnym punktem programu było ukazanie czynników chroniących przed używaniem narkotyków .Prelekcja w oparciu o doświadczenia życia, film, oraz wykonanie utworu muzycznego , konkursami spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów .Program był alternatywny i rzeczowy. Prowadzony z dowcipem.
Wybory, wybory, wybory.....
Wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta i Rzecznika Praw Ucznia.
Do MRM kandydowały cztery uczennice z klas VI, VII i VIII. Po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą ogłoszono wyniki. Naszymi przedstawicielami zostały: Weronika Wróbel z kl. VIII b, Martyna Giza z kl. VII b i Oliwia Orzechowska z kl. VI c.
Równolegle uczniowie mogli głosować wybierając Rzecznika Praw Ucznia, którym ponownie została Pani Renata Modras.
Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
24 września 2018 uczniowie klas IV-VI wzięli udział w akcji „Bądź widoczny, bądź bezpieczny” przeprowadzonej przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Celem akcji jest wzrost świadomości w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza o tej porze roku, gdy szybko zapada zmrok. O godzinie 9:00 wszyscy zainteresowania zebrali się w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Elżbieta Kałużyńska przywitała przybyłych gości. Rozdali oni wszystkim uczniom elementy odblaskowe. Następnie dzieci miały zajęcia w mniejszych grupach. Zmierzyły się z torem przeszkód, który trzeba było przejechać na rowerze – oczywiście w kasku i kamizelce odblaskowej. Osoby oczekujące na swoją kolej chętnie kibicowały kolegom i koleżankom. W tym czasie inna grupa uczyła się udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Panowie ratownicy pokazali m.in. jak ułożyć rannego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie zabrakło też filmu edukacyjnego, dzięki któremu dzieci dowiedziały się m.in. jak skutecznie odmówić obcym osobom, które chcą nas czymś poczęstować lub wejść do naszego domu w czasie nieobecności rodziców. Na zakończenie uczniowie podziękowali gościom za przybycie, naukę, cierpliwość i czas im poświęcony. Wszyscy wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzach, a co najważniejsze z dużą dawką informacji, które przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa naszych milusińskich.
Pamiętamy
15 września 1939 Niemcy rozstrzelali mieszkańców Sulejówka. By upamiętnić to wydarzenie, przy pomniku poległych odbyły się uroczystości z udziałem kombatantów. Wzięli też w nich udział chętni uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Wśród wielu sztandarów, można też było dostrzec nasz – z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej Burmistrz miasta wygłosił przemówienie, przeczytał wiersz napisany przez córkę osoby poległej. Następnie złożono kwiaty w hołdzie poległym.
Uwaga!!!! Ewakuacja
13.09.2018 roku na piątej godzinie lekcyjnej odbyła się próbna ewakuacja. Gdy uczniowie usłyszeli 3 dzwonki, nauczyciele szybko i sprawnie wyprowadzili ich na miejsce zbiórki. Wszyscy myśleli, że to prawdziwy pożar, ale na szczęście okazało się, że to tylko próba, dlatego zgromadzonym osobom dopisywały dobre humory. Można więc było zobaczyć panią Dominikę i pana Błażeja grających w piłkę nożną.
Archiwum Aktualności