• V Turniej Pierwszej Pomocy pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek

          •  

                        Zawody odbyły się w piątek 28 października 2022 r. Stawiło się 5 drużyn z sulejóweckich szkół (SP 1, SP 2, SP 4) i dwie z naszej szkoły.

                        Do współpracy zaproszeni zostali uczniowie z klas mundurowych Liceum im. J. Paderewskiego
            w Sulejówku oraz wieloletni sędzia główny i promotor takich zawodów Piotr Poźlewicz. Pozorantami, czyli osobami odgrywającymi scenki nieszczęśliwych zdarzeń  byli uczniowie uczęszczający na cotygodniowe zajęcia pierwszej pomocy z różnych klas naszej szkoły.

                        W drużynach SP 3 startowali: SP 3 nr I: Dawid Jackiewicz (6a) – kapitan, Jakub Buczek (8a), Milena Ostrowska (5e), Wiktor Krystosiak (6a) i Karol Celiński (6a), SP 3 nr II: Laura Przywara – kapitan (6a), Natalia Ożarowska, Gabriela Klepacka, Antoni Turlrj i Aleks Szulim (5e). Byli też zawodnicy rezerwowi: Wojciech Szudy i Aleksandra Świercz (oboje z 5e).

                        Po uroczystym rozpoczęciu turnieju przez p. wicedyrektor Ewę Kowalczyk, kapitanowie drużyn próbowali swoich sił w teście jednokrotnego wyboru, który zawierał 30 punktów. Po wylosowaniu kolejności startu, zawodnicy ruszyli na trasę  w 15 minutowych odstępach.

                        W trzech punktach pozoracyjnych drużyna zmagała się z czasem i poszczególnymi zadaniami. Na I stanowisku należało udzielić pomocy dwojgu poszkodowanym w feralnym upadku z wysokości (spadnięcie ze schodów): nieprzytomnemu bez oddechu (fantom) – czyli należało podejść do poszkodowanego, ocenić jego stan, wezwać karetkę, podjąć RKO i przytomnemu poszkodowanemu ze bólem ręki. Tutaj drużynę miały trudne zadanie, ponieważ ciasnota i stres odbierały rozsądek. Większość drużyn zapominała o drugim poszkodowanym.

                        W drugiej pozoracji należało udzielić pomocy poszkodowanym, którzy bawili się na placu zabaw i doszło do upadku z niskich przeszkód. Tutaj sędziowie utrudniali sobie pracę, organizując każde zdarzenie nieco inaczej. Jeden z chłopców pokonując równoważnię spadał z niej na drugiego uczestnika zabawy. Dochodziło tutaj do przygniecenia przeszkodą. Należało udzielić pomocy chłopcu, który był nieprzytomny, ale oddychał (należało wykonać badanie urazowe odnajdując bolesne miejsca kończyn, zaopatrzyć zranienia głowy (sztuczna krew jako otarcie czoła). Drugi z chłopców był przytomny, ale spanikowany, również ze złamaniami. Ważne było zabezpieczenie terenu.

                        W III pozoracji zadaniem drużyny było udzielenie pomocy kilkorgu poszkodowanym, w tym zabezpieczenie przyjaznego psa. Jadący hulajnogą wjechał z dużą prędkością w dwie dziewczyny prowadzące psa na smyczy. Sędzia surowo oceniał poczynania drużyn. Bezpieczeństwo drużyny
            i miejsca zdarzenia, podejście do poszkodowanych (przydział zadań dla poszczególnych zawodników drużyn), zgłoszenie zdarzenia na numer alarmowy przez kapitana, zaopatrzenie zranień, wsparcie psychologiczne, komfort termiczny, a przede wszystkim współpraca i zaufanie w drużynie.

                        Chwila oczekiwania na wyniki obliczane przez zespół sędziowski. W tym czasie drużyny mogły chwilę odpocząć, omówić swoje spostrzeżenia, zjeść ciastko lub napić się wody czy herbaty.

                        Na tle banneru sponsora I nagrody AGH Cargo Logistics sp. z o.o. - fantoma do nauki RKO
            z możliwością korzystania z aplikacji QCPR (pomiaru głębokości oraz tempa ucisków i oddechu zastępczego), burmistrz miasta p. Arkadiusz Śliwa, wicedyrektor szkoły p. Anna Mikulska oraz sędzia główny wręczyli nagrody. Dzięki patronatowi miejskiemu zakupione zostały również wspaniałe nagrody: apteczki (torby) z wyposażeniem, puchar i medale dla uczestników oraz materiały potrzebne do przeprowadzenia pozoracji.

                        Po raz pierwszy nie było ogromnych różnic w punktacji, choć I i II miejsce to różnica tylko 3 punktów, to następne już kilkanaście. I i II miejsce zajęły drużyny z SP 3, a III miejsce drużyna z SP 1. Jednak najważniejszym przesłaniem zawodów było poszerzenie wiedzy i umiejętności w czynnościach ratowniczych podczas udzielania pierwszej pomocy. Może to jeszcze nie profesjonalizm, ale otwarta droga do takich wyborów. Pokonanie stresu, współdziałanie w grupie i dobra zabawa to nadrzędne cele Turnirju.

                        Wiele z tych sytuacji, może zdarzyć się w codziennym życiu, zatem umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo ważna i potrzebna. A od dziś uczniowie SP 3 będą korzystać z nowoczesnego sprzętu do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

                         

             

            opiekun drużyn i koordynator Turnieju

                         Aleksandra Poźlewicz

             

          • WYNIKI WYBORÓW DO MŁODZIEŻOWEJ RM SULEJÓWEK

          • W dniu 21.11.2022r. w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Sulejówek.

            W wyborach wzięło udział 197 uczniów z kl. VI-VII. Wszyscy oddali ważne głosy.

            Wybraliśmy trzech radnych, którzy będą naszymi reprezentantami w bieżącym roku szkolnym na forum miasta.

            Są to:

            Hanna Gnich z kl. 8e,

            Karina Krasnodębska z kl. 8a

            Filip Pawlak z kl. 7a.

            Zwycięzcom gratulujemy !!!

                                                                                                      Samorząd Uczniowski. 

          • WSPANIAŁE SPOTKANIE Z SENIORAMI

          • 15 listopada naszą szkołę odwiedziły niezwykłe osoby - seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Sulejówku. Przybyli do nas na zaproszenie uczniów klasy 3a, którzy przygotowali dla nich niespodziankę – poranek poetycko -muzyczny pod hasłem „Dla Niepodległej”.

                            Gości przywitała pani dyrektor Elżbieta Kałużyńska, która również uczestniczyła w tej uroczystości. Dzieci zaprezentowały wzruszający program artystyczny – recytowały wiersze, śpiewały piosenki i pieśni patriotyczne. Swoim śpiewem zaraziły seniorów, którzy z wielką ochotą do nich dołączyli. Następnie uczniowie złożyli gościom życzenia z okazji ich święta – Światowego Dnia Seniora, które obchodzone jest 14 listopada. Wręczyli również laurki i słodkie niespodzianki. Uczniowie zaś, otrzymali w prezencie własnoręcznie uszyte przez seniorki przepiękne misie, które zostaną przekazane opiekunowi Szkolnego Koła Wolontariatu – pani Agacie Zadka dla dzieci z oddziałów onkologicznych w ramach akcji „Wylosuj Anioła”. Zostali także zaproszeni do Domu Seniora na wspólne ozdabianie pierniczków. Potem nadszedł czas na rozmowy przy herbatce i pysznych ciastach przygotowanych przez dzieci i rodziców.

                            To była wspaniała wizyta, która na długo zostanie w pamięci każdego z uczestników.

             

            Takie spotkania pokoleń uczą dzieci życzliwości, szacunku wobec starszych ludzi, wrażliwości na drugiego człowieka, a ludziom starszym pozostawia niezapomniane wspomnienia…

          • Pamiętamy

          • 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji celebrowania 104-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z klas 8, 7, 6, 5 i 2, pod kierunkiem Pań M. Biardy i R. Myślickiej przygotowali przedstawienie przypominające tamte wydarzenia. O godzinie 11.11 pani Dyrektor dała sygnał do odśpiewania hymnu państwowego. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu". W dalszej części przedstawienia mogliśmy wysłuchać przepięknych pieśni patriotycznych. Obejrzeliśmy również opowieść muzyczno-ruchową o Białym Orle- Polsce,  otoczonym przez trzy czarne kruki- zaborców. Było to przepiękne i wzruszające przedstawienie. Co roku świętujemy dzień odzyskania niepodległości przez Polskę. Cieszymy się, że celebrujemy ten dzień, gdyż dla nas, jako młodych Polaków jest to bardzo ważne i przypomina nam o historii naszego kraju.

            Julianna Jendraszek, Lena Szutko kl. 8a

          • 🌾Pola nadziei 🌾

          • „Pola Nadziei” to ogólnopolska akcja, której przyświecają trzy główne cele:

            -  szerzenie idei hospicyjnej,

            - pozyskiwanie funduszy na rzecz hospicjum,

            - uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby ciężko chorych, cierpiących ludzi.

            Symbolem akcji jest ŻONKIL – cebulka żonkilowa zasadzona jesienią, wiosną odradza się i rozkwita jako piękny kwiat, który od wieków uznawany jest za znak nadziei.

            Samorząd Uczniowski naszej szkoły także w tym roku przystąpił do tej szczególnej akcji. Za zebrane fundusze otrzymaliśmy 100 cebulek żonkili, które zostały posadzone na klombie przed  szkołą. Wiosną nasze szkolne „ Pole nadziei” pokryje się żółtym dywanem i będzie nam przypominało o osobach, które potrzebują pomocy.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom , które włączyły się w tegoroczną zbiórkę !!!

            Samorząd Uczniowski.