Coraz bliżej Święta......
- 4
8 XII ŚWIĘTO SZKOŁY
8 grudnia obchodziliśmy Święto Szkoły. Tradycyjnie na uroczystość przybył Burmistrz Miasta Sulejówek Pan Arkadiusz Śliwa oraz inni zaproszeni goście m.in. dyrektorzy placówek oświatowych mieszczących się na terenie Sulejówka. Uroczystą akademię poprowadzili uczniowie klas ósmych, którzy przygotowali również część artystyczną. Jej przewodnim motywem były słowa: „Przyjaźń – pierwsza wartość w życiu człowieka”. Pani Dyrektor Elżbieta Kałużyńska wręczyła nagrody laureatom konkursów m.in.: fotograficznego „Przyjaźń w obiektywie” czy konkursu literackiego „Przyjaźń pisana wierszem”. Uhonorowała również odznaczeniami pracowników szkoły. Wspaniały prezent ofiarowali przedstawicie Rady Rodziców: maskotkę, szkolną Kasztankę. Na zakończenie czekał na wszystkich słodki poczęstunek – kasztanki 🙂
Grudniowy wyjazd na Litwę
Przez prawie cały listopad w naszej szkole odbywała się zbiórka słodyczy na rzecz dzieci z polskich placówek oświatowych na Wileńszczyźnie.
Już w środę 29 listopada 45-osobowa reprezentacja szkoły ruszyła w stronę Litwy. Od 7.00 pakowany był autokar z pomocą rodziców. Oprócz walizek, musieliśmy zmieścić słodycze, sztandar, stroje pocztu i mnóstwo innych drobiazgów. Na miejscu w Niemenczynie przywitał nas prezes Fundacji "Na Obcej Ziemi". Wspólnie segregowaliśmy słodycze, tworzyliśmy paczki na następny dzień i kartony dla poszczególnych szkół.
W czwartek 30 listopada zaczęliśmy wizytą w przedszkolu w naszych ukochanych Pikieliszkach. Dzieci już czekały, a my wręczyliśmy każdemu do ręki piękną paczkę. W podziale na grupy z p. Lusią Wojtkiewicz i z p. Olą Poźlewicz mogliśmy zwiedzić cały budynek. Wzruszyły nas bardzo sale lekcyjne w najstarszej części byłej szkoły, ale też sale maluchów.
Kolejnym punktem tego dnia było Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu . Tam uczniowie w małych grupkach dołączyli do klas podbrzeskich by obejrzeć film o patronie szkoły. o godz. 11.00 uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. a nasz poczet sztandarowy nadał wydarzeniu splendoru. Potem święto szkoły gospodarzy, w którym zaprezentowali się również nasi śpiewający uczniowie: Kacper M., Stś S. z 6b, Alelsander S. i Karolina P. z 6 a oraz Patryk S. z 7 c. Przekazane zostały dary dla chóru i szkoły. Jeszce obiad i wreszcie obiecane "sportowanie" czyli sport i rekreacja na sali gimnastycznej z podbrzeskim wuefistą. Wracając z Podbrzezia wjechaliśmy jeszcze do dworku PP. Piłsudskich w Pikieliszkach, gdzie p. dyrektor Elżbieta Kałużyńska dokonała wpisu w Księdze Pamiątkowej. Wróciliśmy do Niemenczyna po godz. 16.00. Odbyliśmy jeszcze spacer po miasteczku, zjedliśmy kolację w pobliskiej restauracji.
W piątek 1 grudnia od rana zwijaliśmy się jak w ukropie. Najpierw wyjazd do Niemieża, gdzie przygotowano dla nas spektakl teatralny poświęcony powstaniu styczniowemu i patronowi szkoły, a potem wystąpił dla nas chór Niemieżanka.Jeszcze poczęstunek i musieliśmy przejechać do Suderwy. Tam po raz pierwszy odwiedziliśmy polską Szkołę Podstawową w Suderwie. Zaskoczyli nas wspaniałym przyjęciem: Były warsztaty wykonania szmacianych laleczk i bombek, były tańce wspólne z chórem z "Suderwianka" i obiad. Nie chcieliśmy wyjeżdżać, ale czas nas gonił, bo tego dnia czekała nas wizyta w Ambasadzie RP w Wilnie. Sala balowa i podziemia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Tę wizytę zawdzięczamy Fundacji.
W sobotę 2 grudnia od rana czekało na nas Wilno w śniegu. Najpierw cmentarz na Rossie i złożenie kwiatów na grobie MATKI I SERCU SYNA, krórki spacer po cmentarzu, potem kościół Piotra i Pawła w białym (wileńskim) baroku, ale po raz pierwszy zwiedziliśmy podziemia kościoła. Pani Ania Jakowska, wicedyrektorka z Podbrzezia zabrała nas na uroczy spacer po wileńskiej starówce, Ostra Brama, cerkiew św. Ducha, cela Konrada, kościół św. Anny i Bazylianów, w końcu Muzeum Adama Mickiewicza. Zmęczeni i głodni zeszliśmy zn ów do podziemi restauracji" Etno Dvaras" by zjeść litewskie cepeliny lub kopytka. Wróciliśmy na 2 godziny do hotelu, by się przebrać w stroje galowe, przypiąć szkolne tarcze. Ponowny wyjazd do Wilna, tym razem do Domu Kultury Polskiej na koncert z okazji 20.lecia Fundacji "Na Obcej Ziemi". W ramach programu "Wileńszczyna dla Niepodległej" uczestniczyliśmy w ostatniej jej części. W koncercie wzięli udział soliści, zwycięzcy konkursów piosenki patriotycznej, chóry z Niemieża, Suderwy i Podbrzezia oraz nasz kwartet. Honorowymi gośćmi byli włodarze Sulejówka z burmistrzem p. Arkadiuszem Śliwą, sekretarz. p. Hanną Stefaniuk, przewodniczącym Rady Miasta p. Danielem Dąbrowskim, którzy przyjęli honorowy tytuł "ZASŁUŻONY DLA FUNDACJI" oraz kierownikiem Inwestycji p. Dianą Skomoruchą, która odznaczona została takim imiennym tytułem . Drugą instytucją z Polski była nasza szkoła, która wielu lat współpracuje z Fundacją wspierania nauczania języka polskiego za granicą "NA Obcej Ziemi".
I przyszła niedziela, dzień wyjazdu do domu. Po drodze wjechaliśmy jeszcze do Trok zobaczyć zamek na wyspie i karaimskie domki.
Chcemy podziękować naszym opiekunom: pani dyrektor Elżbiecie Kałużyńskiej, pani wicedyrektor Ewie Kowalczyk, koordynatorowi wyjazdu p. Aleksandrze Poźlewicz, paniom/: Annie Szyszce i Renacie Myślickiej oraz mamom: p. Martynie Jackiewicz i P. Katarzynie Paluszkiewicz.
Podziękowania od Przyjaciół z Litwy
URZĄD MIASTA SERDECZNIE ZAPRASZA
„Tunel łączy Sulejówek - Twórcze Wizje Mieszkańców"!
W imieniu miasta zapraszamy Mieszkańców Sulejówka do udziału w konkursie „Tunel łączy Sulejówek - Twórcze Wizje Mieszkańców"!
Konkurs ma na celu podkreślenie znaczenia nowo wybudowanego tunelu w Sulejówku w sposób wyjątkowy i kreatywny!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
- 2
DZIEŃ TOLERANCJI
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji: ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju” 16 listopada 2018r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.
1
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji prowadzonej w klasach 1-3 było proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
1
PRAWA DZIECKA
W poniedziałek 20 listopada 2023 r. uczczono na świecie 34. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Nauczyciele klas 1-3 przybliżyli dzieciom tematykę respektowania praw dziecka i przeciwdziałania dyskryminacji.
2
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
16 listopada 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Starostą Powiatu Mińskim p. Antonim Tarczyńskim, Wicestarostą p. Witoldem Kikolskim, I z-cą Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim p. Sebastianem Ciastoniem, z-cą naczelnika wydziału ruchu drogowego p. Tomaszem Wiąskiem oraz komendantem Komisariatu Policji w Sulejówku p. Pawłem Chłopikiem.
Oddziały przedszkolne przywitały zacnych gości wspaniałą piosenką dotyczącą bezpieczeństwa co było bardzo wzruszające. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Goście rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien zawsze mieć przy sobie, aby być bezpiecznym. Panowie przypomnieli również zasady jakie należy stosować poruszając się po drodze.
Na zakończenie goście rozdali uczniom kamizelki oraz odblaski, a dzieci z klas I-III z radosną piosenką na ustach „Znaki drogowe” pożegnali gości.
Wierzymy, że to spotkanie i prezenty jakie dostali nasi uczniowie znajdą zastosowanie w codziennej drodze do szkoły i w drodze powrotnej do domów.
1
Światowy Dzień Świadomości Cukrzycy
W dniu 14.11.2023 w naszej szkole odbyly sie spotkania profilaktyczne z okazji Światowego Dnia świadomości o cukrzycy.
Nasi uczniowie roznoslili niebieskie wstazki dla wszystkich chętnych uczniow i pracownikow szkoly, którzy chcieli solidaryzować się tego dnia z ludźmi chorymi na cukrzycę.
Ciekawy wyklad przygotowala pani dr Ewa Duszczyk oraz dietetyk Aleksandra Paszkowska z Przychodni Doktor A.
Dziękujemy Radzie Rodzicow za zdrowe przekąski i zaproszenie ciekawych gości a wszystkim nauczycielom i organizatorom ze szkoly za zaangażowanie w organizacjęego dnia, przygotowanie gazetek, materialów.
1
URODZINY NIEPODLEGŁEJ POLSKI
11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W głównych uroczystościach miejskich wziął udział nasz poczet sztandarowy. Przy Kopcu Współtwórców Niepodległej uczniowie złożyli kwiaty, a następnie w uroczystym marszu przeszli do kościoła pw. Maryi Panny Matki Kościoła, by wziąć udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny i Miasta.
11
NAJLEPSZY SPORTOWIEC I SPORTSMENKA
WŁĄCZ AKTYWNOŚĆ
30 października uczniowie klas szóstych udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejówku, by uczestniczyć w spotkaniu ze sportowcami. W ramach kolejnej już edycji akcji „Włącz Aktywność” szóstoklasiści mogli zadać pytanie m.in. Weronice Nowakowskiej czy Joannie Jędrzejczyk, a nawet potrenować pod ich czujnym okiem. Na koniec otrzymali autografy, a także zrobili sobie wspólne zdjęcie ze swoimi idolami. Ze spotkania wyszli w przekonaniu, że porażka jest jedynie przystankiem w drodze do sukcesu.
7
KTO TY JESTEŚ?.......POLAK MAŁY
Pamiętamy...
Dnia 30 X uczniowie klasy 3c odwiedzili miejscowy cmentarz i Grób Nieznanego Żołnierza. Posprzątalismy miejce pamięci i postawiliśmy znicze. Uczniowie naszej szkoły pamiętają o bohaterach,którzy walczyli za naszą Ojczyznę.
UCZTA BOGÓW NA OLIMPIE
Dnia 6 listopada klasy 5a i 5b wraz z nauczycielem historii Panią mgr Renatą Myślicką – w ramach podsumowania projektu „Starożytna Hellada – kraina bogów, herosów i Greków” przygotowała ucztę bogów greckich. Na spotkanie przybyli Zeus, Posejdon, Persefona, Atena, Hades, Afrodyta, Dionizos, Hermes… i wielu innych greckich gości – prosto z Olimpu. Wszyscy w pięknych strojach i greckich stylizacjach z odpowiednimi atrybutami. Uczniowie dokładnie przedstawili bohaterów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i kreatywność!!!
19
DZIEŃ KUNDELKA
25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji została zorganizowana zbiórka artykułów dla zwierząt. Zbieraliśmy m.in. karmę, makaron czy ryż. Uczniowie za przyniesione dary otrzymywali stempelki od animatorki, którą można było spotkać w holu przy świetlicy. Zebrane rzeczy zostały przekazane podopiecznym „Zwierzęta Sulejówek. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie! J
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów (często dostarczanych na szybko do szkoły), dzieciakom za kreatywność i zaangażowanie oraz nauczycielom za włączenie się do wspólnej zabawy.
Archiwum Aktualności